Tapu Alım Ve Satım İşlemleri 2019

Tapu işlemleri tapuya gitmeden önce ve tapu dairesinde yapılacaklar olarak ayrılır. Tapu dairesine gitmeden önce eğer alıcı sizseniz alacağınız gayrimenkulün fotokopisinin elinizde mutlaka bulunması gerekir. Emlak vergisi olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Satın alacağınız bir arsa ise köşe kazıkları ile sınırların mutlaka belirlenmesi gerekir. İmar bilgilerine ulaşın ve imar müdürlüğünden onaylı bağımsız bölüm numarası ile tapu senedinde bulunan numara ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Evraklar da eksik olması durumunda süreç de uzayabilir.

Alım Satım İşlemlerinde Gerekli Belgeler

Satıcı kişisinin yanında bulundurması gereken evraklar 6 ay önceden çekilmiş olan 1 adet fotoğraf, nüfuz cüzdanı aslı ve fotokopisi ile temiz belgesi. Alıcının yanında olması gereken evraklar ise, 6 ay önceden çekilmiş olan 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisidir. Belediye rayiç belgesi ve tapunun da aslını, fotokopisini yanında bulundurmanız da fayda var. Gerekli bütün belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Belediyeden alacağınız vergi borcu yoktur yazısı ile ödendi makbuzu da mutlaka yanınız da olmalıdır. Tapu harcı ve emlak vergi ödemesi tapu işlemlerinden önce yapılmalıdır. DASK gibi önemli sigortalar varsa bunun da mutlaka önceden kontrolü yapılmalıdır.

Tapu dairesine gittiğiniz zaman evraklarınız eksiksiz ise ön başvurunuz onaylanır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra satıcıya bir mesaj gelir. Tapu harcının nereye ödeneceği ile ilgili gerekli bilgilere ve randevu günü ve saatine buradan ulaşabilirsiniz. Tapu harcı yatırılır ve gerekli evraklar ilgili memura verilir. Tapu kayıtları imzalandıktan sonra en son müdürün imzası alınıp tapu belgesi de teslim edilir.

Tapu Genel Müdürlüğüne Başvuru

Tapu işlemleriniz için tapu müdürlüğüne başvurmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi sitesine giriş yaparak randevu oluşturmanız gerekecektir. Bunun için izlemeniz gereken belli adımlar bulunur. Yeni randevu al kısmına tıklamanız gerekiyor. Kullanıcı sözleşme bulunan alana da tıklamanız lazım. Ekranın alt kısmında yer alan 6 hanelik güvenlik koduna yazdıktan sonra birkaç adımlı ekran karşınıza çıkıyor. Çıkan ekran da sırasıyla kimlik ve iletişim bilgilerinizi yazmanız lazım. Karşınıza çıkan ekran da yapacağınız işlem de yer alıyor. Tapu alım ve satım süreci, mira ve ipotek gibi gerekli bilgileri yazıp randevu günü ve saati istediğiniz tarihe seçebilirsiniz.

Size gelen onay mailini mutlaka saklayın. Herhangi bir problem karşılaştığınız zaman eliniz de bir onay maili bulunmalıdır.

Diğer Haberler

İstediğim Evi Ve Arabayı Alabiliyor Muyum?
İstediğim Evi Ve Arabayı Alabiliyor Muyum?

Birçok insanın hayali, bir ev ve bir araba sahibi olabilmektir. Eğer gelir durumunuz biraz yüksekse, bu hayali gerçeğe dönüştürmek mümkündür. Ancak orta veya dar gelir...

Detaylı Bilgi
Finansevim Kiracıya Ev Almanın En Kolay Yolunu Sunuyor
Finansevim Kiracıya Ev Almanın En Kolay Yolunu Sunuyor

Kirada oturmak özellikle ilk zamanlarda pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak taşınmanın zorluğu, konutlar üzerinde istenen değişimlerin yapılamaması gibi...

Detaylı Bilgi
Finansarabam Kampanyaları
Finansarabam Kampanyaları

Finansarabam kredi kullanmadan araç sahibi olmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Herhangi bir yasak olan bir durum olmadan oldukça yasal yollarla araba sahibi oluyor...

Detaylı Bilgi
SIZI ARAYALIM
Detaylı bilgi için sizi hemen arayalım
Kampanyalardan sms veya e-posta yoluyla haberdar olmak istiyorum.