Krediyle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

Günümüzde birçok insanın dileği ev sahibi olabilmektedir. Ev sahibi olabilmek için artık farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır. Her seçeneği kendi bütçesine uygun olarak değerlendiren inanlar çoğu zaman kredi ile ev sahibi olabilmeyi daha garanti ve daha avantajlı görmektedirler. Kredi ile ev sahibi olabilmek daha garanti olarak görünen bir yöntem olsa da bu yol ile ev almayı düşünüyor iseniz öncelikli olarak dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Bu 10 Kural İşinizi Kolaylaştıracak

  1. Öncelikli olarak kredi notunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir.
  2. kredi faizlerini mutlaka araştırmalısınız. Her faizli sistemin uyguladığı konut kredisi faiz oranı farklıdır.
  3. Alacağınız evin faizli sistemin kredisine uygun olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Bunu kredi kullanacağınız firmadan öğrenebilirsiniz. Bu konuda müşteri temsilcileri size yardımcı olacaktır.
  4. Ev alırken peşinatınız mutlaka olmalıdır. Faizli sistemlerin kredisi ile alacak olsanız bile en az %20’si kadarını peşinat olarak ayırmalısınız.
  5. Gelir durumunuzu çok iyi belirleyin. Acil durumlarınız için mutlaka bir B Planınız olsun.
  6. Ödeme planı için müşteri temsilciniz ile farklı alternatiflerini görüşün. Gelir durumunuza uygun bir ödeme planı çıkarmasını talep edin.
  7. Alacağınız eve faiz ile birlikte toplamda ne kadar ödeyeceğinizi iyi hesaplayın. İleride satmak istediğinizde zararlı çıkmayacağınız bir satın alma gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  8. Piyasa koşullarını mutlaka göz önünde bulundurun. Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde ev almayı düşünmeyin.
  9. Alacağınız evde kiracı var ise mutlaka kontratı inceleyip kesin olarak ne zaman çıkacağı konusunda bilgi sahibi olun.
  10. Alacağınız evin deprem mevzuatına uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.

Basit olarak verdiğimiz bu kurallar ev alma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bunları Unutmayınız

Kredi ile ev alırken faizli sistemlerin evinize bir ipotek koyduğunu unutmayın. Ödemelerinizde bir aksama ya da gecikme olması durumunda belirli bir yasal süreyi geçtikten sonra faizli sistemlerin evinize el koyma hakkına sahiptir. Bu nedenle ödeme planınızı çok iyi bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca kredinizin ödemesi bittikten sonra konut üzerinde bulunan ipoteği kaldırmak için de bir ipotek kaldırım masrafı olmaktadır. Bunu da ilgili firma ile görüşürseniz daha sonra oluşacak sürprizlere karşı hazırlıklı olursunuz. Kredi ödemesi yapılırken de sizden ekstra bir masraf alınmayacağından emin olun. Aylık sürpriz masraflar çıkmaması adına bu araştırmaları önceden yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Diğer Haberler

Finansevim'de Arabanız Peşinat Olarak Kullanılabilir mi?
Finansevim'de Arabanız Peşinat Olarak Kullanılabilir mi?

Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan ‘tasarrufa dayalı finans sistemi, Finansevim’in Türkiye’de uyguladığı bir sistemdir. Kurum olarak, amacımız, bize başvuranların alı

Detaylı Bilgi
Ev Almak Mantıklı mı ?
Ev Almak Mantıklı mı ?

Ev Almak Mantıklı mı? Şu an ev almak mantıklı mı? Günümüz koşullarında ev sahibi olmak herkesin öncelikleri arasındadır. Ev almanın mantıklı olup olm

Detaylı Bilgi
Faiz nedir? Finansevim'de Faiz Var mı?
Faiz nedir? Finansevim'de Faiz Var mı?

Faiz hemen herkesin dilinde olan kavramlardan biridir. Üstelik bu kavramın kökeni oldukça uzun zamanlara dayanmaktadır. Bilindiği üzere nakit ihtiyacı

Detaylı Bilgi