Krediyle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

Günümüzde birçok insanın dileği ev sahibi olabilmektedir. Ev sahibi olabilmek için artık farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır. Her seçeneği kendi bütçesine uygun olarak değerlendiren inanlar çoğu zaman banka kredisi ile ev sahibi olabilmeyi daha garanti ve daha avantajlı görmektedirler. Banka kredisi ile ev sahibi olabilmek daha garanti olarak görünen bir yöntem olsa da bu yol ile ev almayı düşünüyor iseniz öncelikli olarak dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Bu 10 Kural İşinizi Kolaylaştıracak

  1. Öncelikli olarak kredi notunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu konuda birçok bankanın internet bankacılığı size yardımcı olmaktadır. İnternet bankacılıklarından güncel kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük ise notunuzun yükselmesini beklemelisiniz.
  2. Banka faizlerini mutlaka araştırmalısınız. Her bankanın uyguladığı konut kredisi faiz oranı farklıdır.
  3. Alacağınız evin banka kredisine uygun olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Bunu kredi kullanacağınız bankadan öğrenebilirsiniz. Bu konuda müşteri temsilcileri size yardımcı olacaktır.
  4. Ev alırken peşinatınız mutlaka olmalıdır. Banka kredisi ile alacak olsanız bile en az %20’si kadarını peşinat olarak ayırmalısınız.
  5. Gelir durumunuzu çok iyi belirleyin. Acil durumlarınız için mutlaka bir B Planınız olsun.
  6. Ödeme planı için müşteri temsilciniz ile farklı alternatiflerini görüşün. Gelir durumunuza uygun bir ödeme planı çıkarmasını talep edin.
  7. Alacağınız eve faiz ile birlikte toplamda ne kadar ödeyeceğinizi iyi hesaplayın. İleride satmak istediğinizde zararlı çıkmayacağınız bir satın alma gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  8. Piyasa koşullarını mutlaka göz önünde bulundurun. Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde ev almayı düşünmeyin.
  9. Alacağınız evde kiracı var ise mutlaka kontratı inceleyip kesin olarak ne zaman çıkacağı konusunda bilgi sahibi olun.
  10. Alacağınız evin deprem mevzuatına uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.

Basit olarak verdiğimiz bu kurallar ev alma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bunları Unutmayınız

Banka kredisi ile ev alırken bankanın evinize bir ipotek koyduğunu unutmayın. Ödemelerinizde bir aksama ya da gecikme olması durumunda belirli bir yasal süreyi geçtikten sonra banka evinize el koyma hakkına sahiptir. Bu nedenle ödeme planınızı çok iyi bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca banka kredinizin ödemesi bittikten sonra konut üzerinde bulunan ipoteği kaldırmak için de bir ipotek kaldırım masrafı olmaktadır. Bunu da ilgili banka ile görüşürseniz daha sonra oluşacak süprizlere karşı hazırlıklı olursunuz. Banka kredi ödemesi yapılırken de sizden ekstra bir masraf alınmayacağından emin olun. Aylık sürpriz masraflar çıkmaması adına bu araştırmaları önceden yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Diğer Haberler

Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?
Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?

Peşinatsız araba almak ya da gayrimenkul alımlarına imza atmak artık hayal olmaktan çıkmıştır. Bilinen bir gerçektir ki günümüz yaşam şartlarında insa...

Detaylı Bilgi
Finansevim İle Alt Ve Orta Gelirli Aileler Ev Sahibi Oluyor
Finansevim İle Alt Ve Orta Gelirli Aileler Ev Sahibi Oluyor

Ev sahibi olmak herkesin ana hedeflerinden biridir. Yüksek gelir kesimlerinin hali hazırda evleri bulunmaktadır. Üstelik bu kesim var olan evlerinin yanı sıra ekstra g...

Detaylı Bilgi
Sahibinden Kiralık Ev Arayanlar Dikkat! 555 Tl İle Ev Sahibi Olun!
Sahibinden Kiralık Ev Arayanlar Dikkat! 555 Tl İle Ev Sahibi Olun!

Barınma ihtiyacı ev sahibi olma fikri gün geçtikçe güncelliğini koruyan, nüfusun artması ile birlikte tüketim toplumları için bir zorunluluk ve temel ihtiyaç dâhilinde...

Detaylı Bilgi
SIZI ARAYALIM
Detaylı bilgi için sizi hemen arayalım
Kampanyalardan sms veya e-posta yoluyla haberdar olmak istiyorum.