Konutta 2020 Programı Açıklandı

2020; yeni yıl ve etkin yeni başlangıçlara öncü çok sayıda hizmet sahası yenilenme çalışmasından geçmektedir. Konut organize dokusu ve yapılaşma hareketi bunlardan biridir. Konut politikaları dâhilinde, konut sahibi olmak isteyen herkese; toplumun alıcı kesimi için öngörülen önemli ve paket program niteliğinde maddeler içren finans desteği sağlanmaktadır.

<
  • Cumhurbaşkanlığı yıllık programında yer alan başlığı ile stok varlığı, kentsel dönüşüm, daha iyi ve yaşanabilir bir kent algısı için kentsel önlemler, dar gelirli vatandaşların kente ulaşma süreci ve yapılandırma çalışmaları’’ konutta 2020 programı açıklandı ‘’ haberinin temel ana fikrine, özelliğine dikkat çekmektedir.
  • 2020 konut yapılaşması kapsamında köklü değişikler yılı olarak hafızalara kazınacağa benziyor. Değeri 5 milyon ve daha fazla mali değere sahip taşınmaz varlıkları sahiplerinden ‘değerli konut vergisi’’ alınması planlanmaktadır.2020 Cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında; ulaşım, altyapı, kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve kullanım alanı, yatay mimari yapıları ve kentsel yapı organize politikaları gibi toplumu büyük ölçüde ilgilendiren önemli bildirimleri olan detaylar bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • İhtiyaç dâhilinde konut ihtiyaç ve arzına yönelik yapılan çalışmalarda talep edilen konut yapı ve arz miktarı uyumu sağlanarak arz –talep dengesi kurulması amaçlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı yıllık çalışma programı dâhilinde sürdürülen bu hizmetler; konut stoku sağlanarak, yetersiz görülen mecralarda, konut desteğine ihtiyacı olan sosyal tabaka ve geçim miktarı ve çizelgesi saptanarak, konut açığı kapatılacak ekonomik denge mesken desteği dâhilinde gerekli uyarılar yapılarak fayda sağlanacaktır. Finansal varlık eşiğini harekete geçiren bakanlık; ihtiyacı yerleşme planına göre düzenleyecek ev ve mesken tipi yerleşmelerine yönelik konut stoku merkezi bütçeden sağlanacaktır.
  • Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MARKS) ile Merkezi sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerin çevrim içi sürekliliği ve bu verilerin Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBIS) verileri ile karşılaştırılmalarının yapılması işlemi ve analiz çalışmaları, bu doğrultuda yapılacak her türlü hizmet te Cumhurbaşkanlığı yıllık çalışma programı dâhilindedir.
  • Konut Araştırma projesi kapsamında dar gelirli ve mali-sosyal konjonktürde dezavantajlı gruplar teşhis edilerek, konut ihtiyaçlarını karşılama noktasında konut erişim kolaylığı çalışmaları hız kazanmıştır. Kamu ve özel sektör işbirliği neticesinde tüm finansal kaynakları seferber ederek, bu vatandaşlara destek sağlamak temel strateji noktasında yapılacaklar listesinde en baş sıralardadır. Dayanıklı, güvenilir, kapsama alanı geniş, ekonomi dağarcığı yeterli ve tatmin noktasında, temel alt yapı hizmeti ve korumasına bağlı, sürdürülebilir, iklim çeşitliliğine zorluklarına karşı dirençli bir konut temini sağlamak başlı balına proje dâhilinde ve kapsamındaki hizmetlerdendir.
  • Isı yalıtım sistemine yeni revize çalışmaları getirilerek, sadece ısıtma değil, soğutma enerji ihtiyacı ve kullanımı da revize yalıtım kapsamına alınacaktır. Acil afet durum planları dâhilinde ilgili kurumlarca işbirliği sağlanarak kentsel doku ve kentin konut özellikleri ve yapısı imar planı çerçevesinde yeniden düzenlenecek, kentsel dönüşüm hareketi başlatılacaktır.

Diğer Haberler

Finansevim, Şubeleşme Ağıyla Hızla Büyüyor!
Finansevim, Şubeleşme Ağıyla Hızla Büyüyor!

Tasarrufa dayalı faizsiz sistemler tüm dünyada kullanım alanlarını artırmaktadır. Ancak bu sistemlerin kullanımı için tercih edilecek olan firmaya dikkat etmek çok öne...

Detaylı Bilgi
Relax Ödeme Fonu Nedir, Nasıl Yapılır?
Relax Ödeme Fonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Finansevim farklı ödeme sistemleri sayesinde katılımcılarını memnun eden bir firmadır. Relax Ödeme Fonu da katılımcıların konut alımlarında işlerini b...

Detaylı Bilgi
Finansevim İle Faizsiz Araba Alma Fırsatı Yakalayın
Finansevim İle Faizsiz Araba Alma Fırsatı Yakalayın

Araba ve ev alımlarında son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar piyasaları da etkilemiştir. Bu neden yüzünden pek çok birey hayallerini ertelemek zorunda kalmaktadır....

Detaylı Bilgi
SIZI ARAYALIM
Detaylı bilgi için sizi hemen arayalım
Kampanyalardan sms veya e-posta yoluyla haberdar olmak istiyorum.