Konutta 2020 Programı Açıklandı

2020; yeni yıl ve etkin yeni başlangıçlara öncü çok sayıda hizmet sahası yenilenme çalışmasından geçmektedir. Konut organize dokusu ve yapılaşma hareketi bunlardan biridir. Konut politikaları dâhilinde, konut sahibi olmak isteyen herkese; toplumun alıcı kesimi için öngörülen önemli ve paket program niteliğinde maddeler içren finans desteği sağlanmaktadır.

<
  • Cumhurbaşkanlığı yıllık programında yer alan başlığı ile stok varlığı, kentsel dönüşüm, daha iyi ve yaşanabilir bir kent algısı için kentsel önlemler, dar gelirli vatandaşların kente ulaşma süreci ve yapılandırma çalışmaları’’ konutta 2020 programı açıklandı ‘’ haberinin temel ana fikrine, özelliğine dikkat çekmektedir.
  • 2020 konut yapılaşması kapsamında köklü değişikler yılı olarak hafızalara kazınacağa benziyor. Değeri 5 milyon ve daha fazla mali değere sahip taşınmaz varlıkları sahiplerinden ‘değerli konut vergisi’’ alınması planlanmaktadır.2020 Cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında; ulaşım, altyapı, kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve kullanım alanı, yatay mimari yapıları ve kentsel yapı organize politikaları gibi toplumu büyük ölçüde ilgilendiren önemli bildirimleri olan detaylar bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • İhtiyaç dâhilinde konut ihtiyaç ve arzına yönelik yapılan çalışmalarda talep edilen konut yapı ve arz miktarı uyumu sağlanarak arz –talep dengesi kurulması amaçlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı yıllık çalışma programı dâhilinde sürdürülen bu hizmetler; konut stoku sağlanarak, yetersiz görülen mecralarda, konut desteğine ihtiyacı olan sosyal tabaka ve geçim miktarı ve çizelgesi saptanarak, konut açığı kapatılacak ekonomik denge mesken desteği dâhilinde gerekli uyarılar yapılarak fayda sağlanacaktır. Finansal varlık eşiğini harekete geçiren bakanlık; ihtiyacı yerleşme planına göre düzenleyecek ev ve mesken tipi yerleşmelerine yönelik konut stoku merkezi bütçeden sağlanacaktır.
  • Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MARKS) ile Merkezi sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerin çevrim içi sürekliliği ve bu verilerin Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBIS) verileri ile karşılaştırılmalarının yapılması işlemi ve analiz çalışmaları, bu doğrultuda yapılacak her türlü hizmet te Cumhurbaşkanlığı yıllık çalışma programı dâhilindedir.
  • Konut Araştırma projesi kapsamında dar gelirli ve mali-sosyal konjonktürde dezavantajlı gruplar teşhis edilerek, konut ihtiyaçlarını karşılama noktasında konut erişim kolaylığı çalışmaları hız kazanmıştır. Kamu ve özel sektör işbirliği neticesinde tüm finansal kaynakları seferber ederek, bu vatandaşlara destek sağlamak temel strateji noktasında yapılacaklar listesinde en baş sıralardadır. Dayanıklı, güvenilir, kapsama alanı geniş, ekonomi dağarcığı yeterli ve tatmin noktasında, temel alt yapı hizmeti ve korumasına bağlı, sürdürülebilir, iklim çeşitliliğine zorluklarına karşı dirençli bir konut temini sağlamak başlı balına proje dâhilinde ve kapsamındaki hizmetlerdendir.
  • Isı yalıtım sistemine yeni revize çalışmaları getirilerek, sadece ısıtma değil, soğutma enerji ihtiyacı ve kullanımı da revize yalıtım kapsamına alınacaktır. Acil afet durum planları dâhilinde ilgili kurumlarca işbirliği sağlanarak kentsel doku ve kentin konut özellikleri ve yapısı imar planı çerçevesinde yeniden düzenlenecek, kentsel dönüşüm hareketi başlatılacaktır.

Diğer Haberler

Kredi Hesaplama ile Uğraşmayın 555 TL’ye Ev Sahibi Olun!
Kredi Hesaplama ile Uğraşmayın 555 TL’ye Ev Sahibi Olun!

Ekonomin zaman kavramı ile boyut kazandığı anlık finansal hareketliliğin tüm borsa alıcılarına yön verdiği küresel bir çağda hayallerinize kavuşma fikri neredeyse imkâ

Detaylı Bilgi
Finansevim'de Ara Ödeme Var Mı?
Finansevim'de Ara Ödeme Var Mı?

Tasarrufa dayalı finans sistemi, dünyanın birçok ülkesinde uygulanır. Bu sistemi Finansevim olarak, ülkemiz insanlarının da hizmetine sunmak için bu yola çıktık. Amacı

Detaylı Bilgi
Kayseri'de Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak
Kayseri'de Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Kişilerin bütçe analizleri yapıldığı zaman maaşın büyük bir kısmını kaplayan giderin kira olduğu görülmektedir. Bu soruna kalıcı bir çözüm bulmak ve aynı zamanda mal s

Detaylı Bilgi
ÇAĞRI PLANLAYIN
Sizi Arayalım SMS/Email ile İletişime Geçelim
Hemen Ara
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metinini okudum, kabul ediyorum. Yukarıda tarafımıza ilettiğiniz kişisel verileriniz Aydınlatma Metni’nde belirtildiği şekilde işlenebilecektir. Finansevim’e ait tüm kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.