Borçlar Kanununa Göre Kiracı Ve Ev Sahibi Hakları

Günümüzde kiracı ve ev sahipleri arasında sürekli tartışma çıkmakta, çoğu zaman bu tartışmalar mahkemelerde sonuçlanmaktadır. Her kiracı anlayışlı ve iyi niyetli bir ev sahibine denk gelmek istediği gibi aynı şey ev sahipleri için de geçerlidir. Ev sahipleri de evlerini emanet etikleri kişilerin iyi niyetli olmasını ve kira ödemelerinin vaktinde gerçekleşmesini isterler. Karşılıklı iyi niyet olduktan sonra her iki tarafın da anlaşamaması için bir neden yok aslında ancak bir tarafın bile niyetinin bozuk olması karşı tarafı mağdur edeceği için böyle durumlarda hem kiracılar hem de ev sahipleri kanunen kendi haklarını bilirlerse bir sorun yaşanmamış olacaktır.

Kiracıların Hakları

Öncelikli olarak ev sahibiniz kiraladığınız daireyi siz içerisinde olduğunuz sürece nasıl oturmaya başladı iseniz o şekilde koruması gerekmektedir. Tabi ki bu durum sizin kullanımlarınızdan dolayı dairede oluşan yıpranmaları kapsamıyor. Dairenin sigorta, vergi vb. gibi ödemeleri sözleşmede aksi belirtilmediği sürece ev sahibine aittir. Kirada oturduğunuz sürece dairede oluşan bir olaydan dolayı mağduriyetiniz oluşmuş ise ve bu durum alt yapıdan kaynaklı bir durum ise ve sizin de zararınız oluşmuş ise ev sahibi bu zararı karşılamak zorundadır. Kira bedelini kiracı olarak geç ödedi iseniz bu durumda ev sahibiniz size cezai bir yaptırım gerektirecek herhangi bir anlaşma yapamaz. Kirada oturduğunuz sürece dairede oluşan bir hasarı ev sahibinizden yaptırmasını talep edebilirsiniz tabi ki bu hasar sizin kullanımınızdan kaynaklı bir hasar olmamalıdır.

Ev sahibi Hakları

Ev sahibinin en temel hakkı kiraya verdiği yerin kirasını zamanında almaktır. Bu durumda kiracının en önemli göre kirasını zamanında ödemek olmalıdır. Eğer kira sözleşmesinde belirli bir tarih belirtilmedi ise, kira her ayın son günü mutlaka ödenmelidir. Kiracı kira tutarını vaktinde ödemediği durumlarda ya da sürekli gecikmeli ödüyor ise bu durumda ev sahibi olarak kira sözleşmesini feshetme hakkınız bulunmaktadır. Kiracınız kirada oturduğu süre boyunca dairede herhangi bir değişiklik yapmak istiyor ise sizden mutlaka yazılı izin almak zorundadır. Sizin yazılı iznini olmadan herhangi bir değişiklik yapamaz. Kiracınız evi nasıl teslim aldı ise size o şekilde bırakmak zorundadır. Temiz bir şekilde boyamalı, kırılmış ve dökülmüş bir yerler var ise tamir etmelidir.

Görüldüğü gibi aslında borçlar kanununda her iki taraf da koruma altına alınmıştır. Hem kiracı hem de ev sahibi haklarını bildiği sürece ve karşılıklı iyi niyet olduğu sürece aslında bir sorun yaşanmayacaktır.

Diğer Haberler

Konya'da Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak
Konya'da Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak için kazanma olasılığınız oldukça düşük ola

Detaylı Bilgi
Başvurudan Ne Kadar Süre Sonra Eve Taşınabiliyoruz?
Başvurudan Ne Kadar Süre Sonra Eve Taşınabiliyoruz?

Tasarrufa Dayalı Finans sistemini faizsiz olarak Türkiye’de uygulayan ilk kurum Finansevim’dir. Bu sistem, dünyanın birçok noktasında insanların hizmetine sunulmuş ve

Detaylı Bilgi
Finansevim’den Kimler Faydalanabilir?
Finansevim’den Kimler Faydalanabilir?

Finansevim, tasarrufa dayalı finans sistemini ülkemize faizsiz olarak sunan güvenilir bir kuruluştur. Dünyanın hemen hemen her yerinde uygulanan bu si

Detaylı Bilgi
ÇAĞRI PLANLAYIN
Sizi Arayalım SMS/Email ile İletişime Geçelim
Hemen Ara
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metinini okudum, kabul ediyorum. Yukarıda tarafımıza ilettiğiniz kişisel verileriniz Aydınlatma Metni’nde belirtildiği şekilde işlenebilecektir. Finansevim’e ait tüm kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.