444 6 379

Emlak Vergisi Hesaplama 2019

Emlak vergisi kanunu gereğince arazi ve bina sahipleri her yıl emlak vergisi ödemek zorundadır. Vergide mükellefiyeti belirleyen unsurlar ve muafiyetin koşulları ile ödemenin şekli kanunlar kapsamında açıklanır. Bina vergisi, binanın maliki ve varsa intifa hakkı sahibi eğer yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler sadece öder. Herhangi bir binaya mülkiyet halinde malik olan kişiler, hisseleri oranında mükellef olur.

Arazi vergisini ise arazinin maliki varsa intifa hakkı sahibi eğer yoksa malik gibi tasarruf eden kişiler öder. Araziye paylı mülkiyet sonucunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellef olurlar. Mülkiyeti ihtilaflı olan arazi için mutasarrıfı olmayan kişiler tarafından ödenen vergiler ihtilafın ödeme yapan kişi de aleyhine sonuçlanması sonucunda ihtilafla ilgili karar tarihinden itibaren bir yıl için de başvuru yapmaları sonucunda ret veya iade olur.

Emlak Vergisi Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

Taşınmaz malın değeri ve emlak vergi oranının hesaplanması sonucunda emlak vergisi hesaplanmış olur. Emlak vergisi özellikle büyük şehirler de %100 zamlı olarak uygulanır. Konutların vergi oranları büyükşehirler de binde 2 büyük şehir olmayan yerler de ise binde 1 olarak hesaplanır. İş yeri, dükkân emlak vergisi büyük şehirler binde 4, büyük şehir olmayan alanlar da ise binde 2 oranında hesaplanır.

Arazi ve arsalar da vergi oranları büyükşehirler de binde 2, büyükşehir olmayan yerler de vergi oranı binde 1 olarak hesaplanır. Emlak vergileri senede iki taksit halinde ödenir. Vergi ödemeleri gayrimenkulün bulunduğu belediyeye yapılır. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs ayında yapılır ve ikinci taksiti de Kasım ayı içerisinde ödenir. Ödemeler nakit olarak ve kredi kartına taksit halinde yapılır. Bu nedenle aksatmadan ödemelerin yapılmasında fayda var.

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak vergisi cezasına maruz kalmamak için vergilerin zamanın da ödenmesi gerekir. Vergi ödemeleri direkt olarak belediyelere ve internet üzerinden yapılır. Vergi zamanı geldiği zaman ilgili bölümlere müracaat ederek ödeme işlerinin yapılması gerekir. Her iki ay için de ödeme unutulursa bunun için belediye ile görüşmeniz gerekir. Bu zamana kadar ki olan faizleri de hesap eder ve ödemeniz yapılır. İnternet üzerinden konut vergisi ceza faizlerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E devlet ve e belediye uygulamaları ile vergi ödemelerinizi çok daha rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. Unutulan ödemeler için devlet sadece faiz ekler.

 • Finansevim'den kimler
  faydalanabilir?
 • Finansevim farkları
  nelerdir?
 • Neler satın
  alabilirim?
 • Nasıl ev sahibi
  olabilirim?
 • Peşinatım yok,
  faydalanabilir miyim?
 • İstediğim evi
  alabilir miyim?

Ev ve Otomobil Sahibi olmak İsteyen Her T.C Vatandaşı Finansevim’in sunduğu yöntemlerden tamamen faizsiz şekilde yararlanabilir. Kişi gelir durumuna göre İstediği kampanyadan yararlanabilir.

Finansevim diğer yöntemlerden farklı olarak fon sistemini tamamen faizsiz yapı üzerine kurmuştur.

Finansevim katılımcılarının belirlediği gayrimenkul ve otomobil bedeli üzerinden hiçbir şekilde Fon Katılım bedeli dışında ödeme talep etmez. Aylık taksitlerine kira yardımı adı altında fazladan hiçbir maliyet eklemez ve bunu katılım sözleşmelerinde açık olarak belirtir.

Finansevim’de ev alma sıranız geldiğinde hak kazandığınız tarihi dışında ekstra bekletilme yaşamazsınız, teslim tarihiniz neyse o ay İşlemleriniz tamamlanır.

Finansevim’de sizlere uygulanan yöntemde taksitler tamamen faizsiz olduğundan borcunuz vadenizden çok daha erken tarihlerde biter.

Finansevim ile tamamen faizsiz şekilde ev, araba ve arsa sahibi olabilirsiniz.

Finansevim Sizlere ev almanız için tamamen faizsiz ve vade farksız 2 ayrı model sunar; Çekiliş Modeli, Vade Ortası Modeli

Finansevim fonlarında peşinat zorunluluğu yoktur. Peşinatı olmayan müşterilerede kendi imkanlarına göre kampanyalar mevcuttur. Fakat peşinat vermek, sistem yapısı gereğince vade ve diğer teslim seçenekleri açısından daha avantajlıdır.

Evet , Türkiyenin istediğiniz yerinden evinizi Finansevim yöntemleri ile alabilirsiniz. Teslimat tarihiniz geldiğinde, evinize yapılacak ekspertiz sonrası eğer Fon katılımcılarını ve sizleri riske atacak bir engel yoksa tapunuzu alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için
Sizi Hemen Arayalım
BİZ SİZİ ARAYALIM