444 6 379

Borçlar Kanununa Göre Kiracı Ve Ev Sahibi Hakları

Günümüzde kiracı ve ev sahipleri arasında sürekli tartışma çıkmakta, çoğu zaman bu tartışmalar mahkemelerde sonuçlanmaktadır. Her kiracı anlayışlı ve iyi niyetli bir ev sahibine denk gelmek istediği gibi aynı şey ev sahipleri için de geçerlidir. Ev sahipleri de evlerini emanet etikleri kişilerin iyi niyetli olmasını ve kira ödemelerinin vaktinde gerçekleşmesini isterler. Karşılıklı iyi niyet olduktan sonra her iki tarafın da anlaşamaması için bir neden yok aslında ancak bir tarafın bile niyetinin bozuk olması karşı tarafı mağdur edeceği için böyle durumlarda hem kiracılar hem de ev sahipleri kanunen kendi haklarını bilirlerse bir sorun yaşanmamış olacaktır.

Kiracıların Hakları

Öncelikli olarak ev sahibiniz kiraladığınız daireyi siz içerisinde olduğunuz sürece nasıl oturmaya başladı iseniz o şekilde koruması gerekmektedir. Tabi ki bu durum sizin kullanımlarınızdan dolayı dairede oluşan yıpranmaları kapsamıyor. Dairenin sigorta, vergi vb. gibi ödemeleri sözleşmede aksi belirtilmediği sürece ev sahibine aittir. Kirada oturduğunuz sürece dairede oluşan bir olaydan dolayı mağduriyetiniz oluşmuş ise ve bu durum alt yapıdan kaynaklı bir durum ise ve sizin de zararınız oluşmuş ise ev sahibi bu zararı karşılamak zorundadır. Kira bedelini kiracı olarak geç ödedi iseniz bu durumda ev sahibiniz size cezai bir yaptırım gerektirecek herhangi bir anlaşma yapamaz. Kirada oturduğunuz sürece dairede oluşan bir hasarı ev sahibinizden yaptırmasını talep edebilirsiniz tabi ki bu hasar sizin kullanımınızdan kaynaklı bir hasar olmamalıdır.

Ev sahibi Hakları

Ev sahibinin en temel hakkı kiraya verdiği yerin kirasını zamanında almaktır. Bu durumda kiracının en önemli göre kirasını zamanında ödemek olmalıdır. Eğer kira sözleşmesinde belirli bir tarih belirtilmedi ise, kira her ayın son günü mutlaka ödenmelidir. Kiracı kira tutarını vaktinde ödemediği durumlarda ya da sürekli gecikmeli ödüyor ise bu durumda ev sahibi olarak kira sözleşmesini feshetme hakkınız bulunmaktadır. Kiracınız kirada oturduğu süre boyunca dairede herhangi bir değişiklik yapmak istiyor ise sizden mutlaka yazılı izin almak zorundadır. Sizin yazılı iznini olmadan herhangi bir değişiklik yapamaz. Kiracınız evi nasıl teslim aldı ise size o şekilde bırakmak zorundadır. Temiz bir şekilde boyamalı, kırılmış ve dökülmüş bir yerler var ise tamir etmelidir.

Görüldüğü gibi aslında borçlar kanununda her iki taraf da koruma altına alınmıştır. Hem kiracı hem de ev sahibi haklarını bildiği sürece ve karşılıklı iyi niyet olduğu sürece aslında bir sorun yaşanmayacaktır.

 • Finansevim'den kimler
  faydalanabilir?
 • Finansevim farkları
  nelerdir?
 • Neler satın
  alabilirim?
 • Nasıl ev sahibi
  olabilirim?
 • Peşinatım yok,
  faydalanabilir miyim?
 • İstediğim evi
  alabilir miyim?

Ev ve Otomobil Sahibi olmak İsteyen Her T.C Vatandaşı Finansevim’in sunduğu yöntemlerden tamamen faizsiz şekilde yararlanabilir. Kişi gelir durumuna göre İstediği kampanyadan yararlanabilir.

Finansevim diğer yöntemlerden farklı olarak fon sistemini tamamen faizsiz yapı üzerine kurmuştur.

Finansevim katılımcılarının belirlediği gayrimenkul ve otomobil bedeli üzerinden hiçbir şekilde Fon Katılım bedeli dışında ödeme talep etmez. Aylık taksitlerine kira yardımı adı altında fazladan hiçbir maliyet eklemez ve bunu katılım sözleşmelerinde açık olarak belirtir.

Finansevim’de ev alma sıranız geldiğinde hak kazandığınız tarihi dışında ekstra bekletilme yaşamazsınız, teslim tarihiniz neyse o ay İşlemleriniz tamamlanır.

Finansevim’de sizlere uygulanan yöntemde taksitler tamamen faizsiz olduğundan borcunuz vadenizden çok daha erken tarihlerde biter.

Finansevim ile tamamen faizsiz şekilde ev, araba ve arsa sahibi olabilirsiniz.

Finansevim Sizlere ev almanız için tamamen faizsiz ve vade farksız 2 ayrı model sunar; Çekiliş Modeli, Vade Ortası Modeli

Finansevim fonlarında peşinat zorunluluğu yoktur. Peşinatı olmayan müşterilerede kendi imkanlarına göre kampanyalar mevcuttur. Fakat peşinat vermek, sistem yapısı gereğince vade ve diğer teslim seçenekleri açısından daha avantajlıdır.

Evet , Türkiyenin istediğiniz yerinden evinizi Finansevim yöntemleri ile alabilirsiniz. Teslimat tarihiniz geldiğinde, evinize yapılacak ekspertiz sonrası eğer Fon katılımcılarını ve sizleri riske atacak bir engel yoksa tapunuzu alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için
Sizi Hemen Arayalım
BİZ SİZİ ARAYALIM