Sermayesi 25 Milyon TL

Faizsiz konut ve araç edindirme sektörünün iki oyuncusu Finansevim ve Vakıfevim birleşti.

Faizsiz konut ve araç edindirme sektörünün iki oyuncusu Finansevim ve Vakıfevim birleşti. İki kurumun da yüzde 50 ortağı olan Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, kalan hisseleri de devralarak her iki kurumun tek sahibi oldu. İki markayı Kolo Holding çatısı altında Finansevim olarak birleştiren Kolo, birleşmenin 6 Nisan'da tamamlanacağını söyledi. Birleşme sonrası sermayelerinin 25 milyon TL'ye çıkacağını, bunu Hollanda'dan gelecek fonların desteğiyle 500 milyon liraya çıkaracaklarını belirten Kolo, Hollandalıların 60 milyon Euro'ya yakın yatırım yapacağını söyledi. Kolo, "Sektörde iki yılda Finansevim markasıyla 400 çalışan ve 50 şubeye ulaştık. Vakıfevim de beş ayda 12 şubeyle sektörde kendinden söz ettiren ilklere imza attı. Bu birliktelikle 2020'yi Türkiye'nin en büyük şube ağına sahip şirketi olarak tamamlamak istiyoruz" dedi.

160 şubeye ulaşacak

Finansevim'in vergi öncesi kârının 22 milyon TL olduğunu kaydeden Kolo, yeni açılacak 100 şube ile toplamda 160 şubeye ulaşacaklarını kaydetti. Kolo, "Türkiye genelinde hizmet veren en büyük faizsiz finansman sistemi olacağız. 2020 sonu hedefimiz yüzde 200'lük bir büyümeydi. Birleşmeyle bu sayıya yılın ilk yarısında ulaşacağımızı söyleyebilirim. 2021 yılı planlarımız ise yüzde 400 büyüme. Aylık ciro artış oranlarımıza baktığımızda 2021 yılı hedefimiz sektörün en büyüğü olmak" diye konuştu.

"Faizsiz sistem, regülasyonla 50 milyar TL büyüklüğe ulaşır" Faizsiz sistemin bugüne kadar 1 milyon kişiye dokunduğunu, son bir yılda sektöre giren 23 firmayla sektörde faaliyet gösteren firma sayısının 27 olduğunu anlatan Serdar Kolo, sistemin regülasyonuna ilişkin sürecin hızlandırıldığını, ay sonunda tamamlanabileceğini ifade etti. Yasal statüyle sektörün kontrol ve denetiminin sağlanacağını ifade eden Kolo. "Devletin regülasyon sürecini tamamlamasıyla birlikte, sektörün yıllık cirosunun 50 milyar liraya ulaşacağını öngörüyoruz. Böylece sektör olarak ülke ekonomisine yıllık 50 milyar liralık katkı sağlamış olacağız" dedi.

Kira maliyetleri daha uygun olduğun için il merkezlerinden çok ilçelerde şubeleşeceklerini anlatan Kolo, "Bir şube merkezde açacağımıza 10 şube ilçelerde açabiliyoruz" dedi.