Faizsiz Modelde Yasal Denetime Tam Destek

Faizsiz Modelde Yasal Denetime Tam Destek

TBMM Başkanlığına sunulan faizsiz konut ve taşıt edindiren tasarruf finansman şirketlerinin denetim alınmasına yönelik yasa teklifine sektörden tam destek geldi. Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo atılan adımları desteklediklerini ifade ederek " Uzun süredir beklediğimiz adım atıldı. Atılan bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Bundan sonra daha sağlam adımlarla geleceğe bakabileceğiz." dedi.

TBMM Başkanlığı'na sunulan faizsiz konut ve taşıt edindiren tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasına yönelik yasa teklifine sektörden tam destek geldi. Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo da, atılan adımları desteklediklerini ifade ederek "Sektörümüze vatandaşın ilgisi büyük. Bu nedenle bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı hızla artıyor. Biz ve bizim gibi kurumsal firmalar vatandaşın zarar görmesinden endişe ediyor ve 'bizi denetleyin' diyorduk. Uzun süredir beklediğimiz Neler geliyor?
• Tasarruf finansman şirketlerini BDDK denetleyecek.
• Şirketlerin fon havuzundaki paralar amacı dışında kullanılamayacak.
• Şirketlerin asgari sermaye tutan 100 milyon lira olarak düzenlenecek.
• Bu şirketlerin kuruluş izinleri, BDDK'nın en az 5 üyesinin oyuyla verilecek.
• İzinsiz faaliyette bulunan kişiler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adil para cezası İle cezalandırılacak.
• Müşteri, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olacak.
• Cayma hakkını kullanan müşteriye organizasyon ücreti dâhil, aldığı tutarın tamamını 14 gün İçinde iade etmeyen şirket yöneticileri, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adil para cezası ile cezalandırılacak.
• Zimmetine para geçiren tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyelerine, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.
• Zimmetine para geçiren tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyelerine, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

SİZİ ARAYALIM
Detaylı bilgi için sizi hemen arayalım
Hemen Ara
Kampanyalardan sms veya e-posta yoluyla haberdar olmak istiyorum.