444 63 79

250 bin aile faiz ödemeden taksitle ev sahibi oldu

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya, faizsiz sistemle Türkiye’de 250 binin üzerinde ailenin ev, araç ve arsa sahibi olduğunu belirterek, “250 bin liralık evin geri ödemesi 560 bin lirayı buluyor. Bir malın değeri 250 bin lira iken, neden 560 bin lira ödeyeyim? Bizim sistemimizde 250 bin liralık evin maliyeti fon katılım bedeli ile beraber 275 bin lira oluyor. Sistem, insanlar için gerçekten kârlı.” dedi.

Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kişilerin ev, araç, iş, eğitim ve düğün gibi ihtiyaçlarını faiz ödemeden karşılayabildiklerini aktararak, tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemiyle ülkeye öz sermaye kattıklarını söyledi.

Bu sistem sayesinde Türkiye’de 250 binin üzerinde ailenin ev, araç ve arsa sahibi olduğunu belirten Özkaya, şunları kaydetti:

“Bu sistemi genelde herkes biliyor ama en büyük kaybımız sabır… Dedelerimiz bir şey sahibi olmak için önce biriktirirlerdi. Günümüzde ‘önce almalıyım sonra öderim’ mantığı var. Yeni nesil ise ‘önce sahip olurum, sonra öderim’ diyor. Geçmişimizde tasarruf modeli, insanların yardımlaşması vardı. Tasarruf modelini unuttuk. ‘Cebimde param yok ama bu evi çok beğendim, kredi çekip öderiz’ diyor. 250 bin liralık evin geri ödemesi 560 bin lirayı buluyor. Bir malın değeri 250 bin lira iken, neden 560 bin lira ödeyeyim? Bu sistemde 250 bin liralık evin maliyeti fon katılım bedeli ile beraber 275 bin lira oluyor. Sistem, insanlar için gerçekten kârlı.”

Özkaya, Finansevim’in, sektördeki diğer şirketler gibi kira yardımlaşma modelini uygulamadığına işaret ederek, “Kişi, girmiş olduğu ev miktarınca ödeme yapıyor. Şu anda siz 200 bin liralık ev aldıysanız 200 bin lira ile beraber katılım bedeli olan 20 bin lirayı ödüyorsunuz. Katılım bedelinin içinde hizmet olarak, finansman vermenin yanı sıra müşterimizin düzenli olarak takip edilmesi bulunuyor. Teslimat zamanı geldiğinde diğer ailelerin parasını da garanti altına almamız gerektiği için müşterimize alınan evi, satılmaması kaydı ile güvence altına almamız lazım. Bu bedelin içinde satılamaz masrafları da var. Müşterinin alacağı evin, imar ve hacizlik durumu gibi detaylı ekspertiz işlerini de hallediyoruz.” şeklinde konuştu.

– “Sistemi genelde herkes biliyor ama en büyük kaybımız sabır”

Emre Özkaya, geçmişte, bu sektördeki firmalara yönelik “faizden ayrı kalır yeri yok” diyen kitlenin günümüzde böyle bir eleştiride bulunmadığını belirterek, “Şirket kurulmadan 4-5 ayrı yerden fetva aldık. Sistem gereği müşterinin parasını hiçbir şekilde kullanmıyoruz. Bunu görmek isteyen müşterilerimize de hesap detaylarını gösteriyoruz. Katılım bedeli şirketin kazancı olan bir para olduğu için ayrı bir hesapta. Müşterilerimizin ödediği para ayrı bir hesapta.” dedi.

Özkaya, bazı müşterilerin sisteme dolar, avro ve altın olarak dahil olmak istediklerini, sektöre böyle bir yenilik de getirdiklerini ifade ederek, yurt dışında çalışan vatandaşın “avro maaş alıyorum, avro ödemek istiyorum” demesi halinde 48 aya kadar olmak şartıyla sisteme dahil olabildiğini anlattı.

Şu ana kadar 4 çekiliş yaptıklarını bildiren Özkaya, “Çekilişleri aylık yapıyoruz. Şu ana kadar 117 aile hayallerine kavuştu. Bunun 90 civarı ev aldı. 3 müşterimiz ihtiyaç finansmanıyla düğün yaptı. Bin 600 lira maaşla çalışıp, kira ödeyip 3 çocuğu olup ev sahibi olan aileler gördük. Onların mutluluğunu görmenin tarifi yok.” ifadelerini kullandı.

Finansevim’i diğer oyunculardan ayıran özelliğin, 360 aya kadar vadelendirme imkanı olduğunu belirten Özkaya, “Bu sistemden yararlanmak isteyenlerden ellerinde ‘katılım bedeli’ olmadığı şikayetlerini aldık. Bu katılım bedelini de 60 aya kadar taksitlendirdik. Örneğin, sizin katılım bedeliniz 10 bin lira… 10 bin liraya 60 ay vadelendirme yaparsak takriben 166 lira ödüyorsunuz. Hem zorlanmamış oluyorsunuz hem de sistemden yararlanmış oluyorsunuz. Almak istediğiniz ev miktarının 360’a bölünmüş halini düşünelim. Bu miktarı ödediğiniz vakit ev sahibi oluyorsunuz.” diye konuştu.

– “Bu sektörü, bu işe kendini adamış, dava şuurundaki insanlar geliştirdi”

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Özkaya, şirketin ortağı olan yatırımcıların aylık 5 milyon avroya yakın ciro yaptığını ancak “bu tadı alamadıklarını” söylediğini aktararak, “Bu sistem, ülkeye 30 yıl önce kazandırıldı. Biz de bunu geliştirmeye çalıştık. Yönetici olduğumuz zamanlarda eksikliklerini gördük ve daha güzel hale getirmenin çalışmalarını yaptık. Yeni bir şirket kurmamızın nedenlerinden biri de bu… Bu sektörü, bu işe kendini adamış, dava şuurundaki insanlar geliştirdi.” dedi.

Türkiye’de şimdiye kadar konut sahibi olamamış bir kitle bulunduğunu ve bu kitlenin nasıl ev sahibi yapılacağının hep konuşulduğunu belirten Özkaya, buradan yola çıkarak bu kesime, aylık ödeme miktarı ve peşinatı müşterinin kendisinin belirleyeceği bir sistemle ev sahibi olma imkanı sunduklarını anlattı.

Özkaya, “Ülkemizdeki tüketici kanunlarına göre inşaat firmalarımız konutları 36 ayda teslim etmek zorunda. Hal böyle olunca da ister istemez ödeme aralıkları sınırlı ve miktarlar oldukça yüksek oluyor. Biz, uyguladığımız sistemle hem üretici inşaat firmalarımızın satışlarını desteklemiş oluyor hem de ev sahibi olamayan kitleyi ev sahibi yapmış oluyoruz.” dedi.

– “20 milyon liralık sermaye taahhüdünde bulunduk”

Finansevim Genel Müdürü Serdar Kolo da şirket ortaklığının yüzde 40’lık kesiminin kendisi ve Emre Özkaya’dan, yüzde 60’lık kesiminin ise Hollanda’da yaşayan 2 Türk yatırımcıdan oluştuğunu bildirdi.

Şirketi kurarken 20 milyon liralık sermaye taahhüdünde bulunduklarını aktaran Kolo, bunun 7 milyon liralık kısmının gerçekleştiğini, 13 milyon liralık kısmının da ihtiyaç duyulduğu zamanlarda peyderpey gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kolo, “Bu işe girerken gönül bağımız vardı. Başka bir iş de yapabilirdik. Sermayemizle daha çok kar edebileceğimiz, hızlı dönecek ve bu kadar operasyonel yükü, sorumluluğu olmayacak bir iş yapabilirdik. Ama biz bunu yapmak istedik. Ülkenin ekonomisine katkı sağlamak istedik. İnsanların mutluluğunu görmek istedik.” ifadelerini kullandı.

 • Finansevim'den kimler
  faydalanabilir?
 • Finansevim farkları
  nelerdir?
 • Neler satın
  alabilirim?
 • Nasıl ev sahibi
  olabilirim?
 • Peşinatım yok,
  faydalanabilir miyim?
 • İstediğim evi
  alabilir miyim?

Ev ve Otomobil Sahibi olmak İsteyen Her T.C Vatandaşı Finansevim’in sunduğu yöntemlerden tamamen faizsiz şekilde yararlanabilir. Kişi gelir durumuna göre İstediği kampanyadan yararlanabilir.

Finansevim diğer yöntemlerden farklı olarak fon sistemini tamamen faizsiz yapı üzerine kurmuştur.

Finansevim katılımcılarının belirlediği gayrimenkul ve otomobil bedeli üzerinden hiçbir şekilde Fon Katılım bedeli dışında ödeme talep etmez. Aylık taksitlerine kira yardımı adı altında fazladan hiçbir maliyet eklemez ve bunu katılım sözleşmelerinde açık olarak belirtir.

Finansevim’de ev alma sıranız geldiğinde hak kazandığınız tarihi dışında ekstra bekletilme yaşamazsınız, teslim tarihiniz neyse o ay İşlemleriniz tamamlanır.

Finansevim’de sizlere uygulanan yöntemde taksitler tamamen faizsiz olduğundan borcunuz vadenizden çok daha erken tarihlerde biter.

Finansevim ile tamamen faizsiz şekilde ev, araba ve arsa sahibi olabilirsiniz.

Finansevim Sizlere ev almanız için tamamen faizsiz ve vade farksız 3 ayrı model sunar; Çekiliş Fonu, Vade Ortası Fonu, Relax Ödeme Fonu

Finansevim fonlarında peşinat zorunluluğu yoktur. Peşinatı olmayan müşterilerede kendi imkanlarına göre kampanyalar mevcuttur. Fakat peşinat vermek, sistem yapısı gereğince vade ve diğer teslim seçenekleri açısından daha avantajlıdır.

Evet , Türkiyenin istediğiniz yerinden evinizi Finansevim yöntemleri ile alabilirsiniz. Teslimat tarihiniz geldiğinde, evinize yapılacak ekspertiz sonrası eğer Fon katılımcılarını ve sizleri riske atacak bir engel yoksa tapunuzu alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için
Sizi Hemen Arayalım
BİZ SİZİ ARAYALIM